Вібрації в АКПП

 Якщо з машиною все гаразд, під час руху не повинно виникати ніяких сторонніх імпульсів. Тому, якщо її поведінка змінилася, і водій почав відчувати посмикування, ривки, щось почало вібрувати – це привід придивитися до роботи уважніше. Якщо в автомобілі встановлена ​​автоматична коробка передач, то причина дуже часто виявляється в ній - саме вона стає джерелом тремтіння. Але чому воно виникає і як з ним розібратися?

Чому автоматична коробка починає вібрувати?

Вона складається з низки пов'язаних вузлів: це клапани, підшипники, шестірні і таке інше. Ці вузли рухаються в ході роботи і, якщо десь виникли проблеми, коробка може почати трястись. Той самий ефект іноді виникає і у випадку, якщо її монтаж був виконаний неправильно.

Вибрації, що виникають в АКПП, передаються на її селектор, а також безпосередньо в корпус, внаслідок чого їх починає відчувати водій. Їх інтенсивність може відрізнятися, а починати тремтіти коробка може в різних умовах:

- коли автомобіль перебуває на холостому ходу;
- під час розгону;
- якщо вмикається задня передача;
- коли відбувається перемикання передач;
- при натиснутому гальмі у положенні D.

Слід зазначити, що не завжди причиною стає несправність самої АКПП – іноді тремтіння можуть призводити до інших проблем. Так, воно виникає через розбалансовані колеса, погане паливо, несправності ходової частини.

Проблеми в коробці, що призводять до вібрацій

Навіть якщо виділяти лише ті причини, що можуть бути безпосередньо в коробці, список виявиться значним:

1. Деформований первинний вал

При пошкодженнях валу робота АКПП утруднюється, що і призводить до зайвих шумів та трясіння. Якщо проблема в цьому, то вібрація АКПП повинна виникати під час набору швидкості. При цьому не важливо, якою передачею їде автомобіль.

2. Мало мастила в акпп

При надмірному зниженні рівня мастила у системі елементи АКПП швидко входять у стан масляного голодування. Воно викликає посилене зношування, в результаті якого вузли пошкоджуються і починається вібрація коробки автомат. Крім нього можуть відбуватися поштовхи і чутись скрегіт. При продовженні без додавання мастила коробка дуже швидко зламається.

3. Неякісна мастило

Якщо якість масла залишає бажати кращого, то неприємності можуть виникнути навіть за достатньої кількості. Погане мастило призводить до забруднення коробки, що теж призводить до тремтіння, а також специфічним різким рухам, які можна охарактеризувати як «стусани». Ті ж проблеми можуть виникнути і якщо олія в холодну погоду не прогрілася і надто в'язка.

4. Знос подушок

У міру зносу вони виконують свої завдання з придушення шумів і вібрацій все гірше. Під час роботи АКПП у будь-якому випадку тремтить , якщо подушки не поглинають ці імпульси, вони передаються далі, внаслідок чого водій їх і починає відчувати. Це означає, що потрібні нові подушки, адже вібрація АКПП не тільки дратує – якщо продовжувати їздити зі зношеними подушками, вузол може відмовити.

5. Засмічення фільтра

При забиванні фільтра припиняється циркуляція мастила, через що виникають несправності, а значить і різні додаткові тремтіння, поштовхи, і так далі.

6. Ушкодження кожуха

Якщо кожух, захист або деякі інші елементи отримали пошкодження або відігнулися, це може викликати тремтіння або звук дряпання.

7. Зношування підшипників

Якщо причина цього, вібрації виникають, коли передачі перемикаються на холостому ходу. Зношуються і перестають виконувати своє завдання підшипники, якщо:

-АКПП використовується в екстремальному режимі;
-масла мало або воно низької якості;
-їх просто довго не міняли.
Якщо не змінити зношені підшипники, то при їх руйнуванні всієї коробки буде завдано шкоди і може знадобитися ремонт, або взагалі доведеться її змінювати.

8. Поломка гідроблоку

Якщо тремтіння з'являється під час руху в режимі R або D при натиснутому гальмі, нерідко причина криється у взаємодії АКПП та двигуна. Крутний момент просто не передається колесам через педалі гальма.

Є моделі автомобілів, у яких у даних режимах невелика вібрація коробки автомат передбачається, і про жодні неполадки не говорить: подібне найчастіше характерне для недорогих іномарок. При володінні такою машиною під час зупинок слід перемикатися на нейтраль.

Якщо раніше такого не траплялося, і такі вібрації з'явилися недавно, їх виникнення може пояснюватися неправильною роботою гідроблоку АКПП. У таких випадках, крім тремтіння та зайвих звуків, що видаються коробкою, після заміни масла можна помітити, що на піддоні залишається велика кількість металевої стружки.

9. Незатягнуті кріплення

Пояснюватись вібрація АКПП може і тим, що її кріплення давно не затягувалися та розбовталися. Тоді вона неміцно тримається всередині, і може дрібно тремтіти, що змушує вібрувати корпус автомобіля. Відповідно, щоб припинити вібрацію, потрібно лише сильніше затягнути кріплення.

10. Коробка разбалансована через ремонт

Якщо після ремонту складання АКПП була проведена недостатньо акуратно, а то й зовсім неправильно, можуть початися вібрації. У такому разі доведеться знову розбирати її та перевіряти у чому проблема.

11. АКПП зносилася

Вібрації можуть виникати не через якусь специфічну поломку, а просто через те, що коробка передач вже стара і зношена. Деякі її вузли, такі як шківи або барабани, у міру зношування можуть викликати все сильніше тремтіння. Особливо помітно вони будуть під час простою і коли перемикаються передачі.

12. Електроніка вийшла з ладу

Збої та неправильне здійснення функцій блоком управління також можуть стати причиною неприємностей із коробкою, у тому числі поштовхів та тремтіння.

Підсумовуючи: можна виділити чимало причин, через які виникають вібрації та сторонні шуми, і не завжди вони у самій АКПП. Тому, якщо виникли подібні проблеми, для встановлення їх точної причини залишається провести діагностику - як самої АКПП, так і інших вузлів машини. А вже після виявлення джерел проблем залишиться відремонтувати або замінити його.

Якщо він у самій коробці, то найімовірніше, що це буде:

- масло низької якості або його нестача;
- подушки, що не справляються із завданням придушення вібрації та шумів;
- Розбовтані кріплення;
- Гідроблок.
Отже, під час діагностики спочатку слід перевірити перераховане, і лише якщо причина проблем так і не була встановлена, пошукати більш рідкісні.